Віоньє/Viognier – сорт винограду, який використовується для виготовлення білих вин. Виготовляють як моносортові вина, а також сорт добре проявляє себе в поєднанні з іншими сортами. Можуть бути як сухі так і натурально солодкі вина.
Є думка, що сорт привезли в долину Рони римляни з місця його народження Далмації – історичної області на північному заході Балканського півострова, на узбережжі Адріатичного моря, територія сучасних Хорватії і Чорногорії. Згідно з однією з легенд, саджанці привіз на територію Франції римський імператор Марк Аврелій Проб/Marcus Aurelius Probus. Інша версія свідчить, що лози потрапили до Франції на кораблі, який перевозив їх по річці Рона і зазнав нападу піратів. В результаті виноградна лоза опинилася в місті Вьєн/Vienne, звідси і назва сорту.
ДНК-тести показали, що Віоньє зовсім балканець, а француз. У 2004 році вчені Каліфорнійського університету в Дейвісі встановили, що Віоньє пов'язаний з італійським сортом П'ємонта – Фрейза/Freisa. Також відомо, що Віоньє має відношення до сорту Мондез бланш/Mondeuse blanche, від якого народився сорт Сіра/Syrah.
Віоньє був досить поширеним сортом у Франції, проте його майже повністю знищила епідемія філоксери, що трапилася в кінці XIX століття. У 1971 році площа посадок Віоньє становила близько 14 га. Як писав винний критик The Globe and Mail Беппе Крозаріол/Beppi Crosariol: «Півстоліття тому здавалося, що Віоньє приречений на безвість. У шістдесятих роках загальна площа посадок сорта у всьому світі становила 14 гектарів, що в чотири рази менше стандартного 18-лункового поля для гольфу». Однак надалі позиції сорта помітно зміцнювалися і можна говорити про його теперішній ренесанс. Віоньє дуже складно вирощувати, для багатьох виноробів це або справа принципу, або любов до самого сорту.
Для вин з сорту Віоньє характерні ноти квіток апельсина, акації, троянди, рожевої води, фіалки, жимолості, білого перцю, анісу, імбиру, лайма, лимона, апельсина, мандарина, нектарина, груші, стиглого абрикоса, персика, медової дині, манго, ананаса, ківі, гуави, бджолиного воску, дробленого гравію, ямайського перцю, прянощі мацис, вершкового масла, ванілі, карамелі.
Витримка в дубових діжках додає вину жирності, вершкові і мигдальні відтінки, а також димні, тютюнові та мускусні ноти.
Найбільше поширення сорт отримав у Франції, регіоні долина Рони (північна частина), також зустрічається в регіоні Лангедок-Руссильон/Languedoc-Roussillon. Міжнародні посадки: 11 300 га. Зустрічається сорт в різних винних регіонах світу, на півночі Італії, США, Аргентини, Чилі, Південній Африці, Австралії.
У холодному кліматі вина ферментують в нержавіючій сталі. У теплому кліматі, з витримкою в дубових діжках, вино наповнюється більш багатим смаком і завдяки малолактичній ферментації знижується рівень кислотності.
У Франції, сорт визріває зазвичай в кінці вересня. Кислотність при повному дозріванні невисока.
В Італії Віоньє вперше дебютував в парі з Шардоне в П'ємонті і Тоскані. Ключовим італійським регіоном для сорту є Сицилія.
Перші виноградники Віоньє в Аргентині з'явилися в 1993 році. Сьогодні загальна площа посадок сорта в країні становить 759 га. Головні регіони – Мендоса, Сан Хуан і Ла Ріоха.
Південна Австралія по праву вважається кращим місцем для ароматних вин з Віоньє. Найчастіше винороби регіону використовують сорт в поєднанні з іншими сортами.
Віоньє потрапив в Сполучені Штати в кінці 1980-х років. Найкраще сорт прижився в Каліфорнії/California, де клімат ідеально йому підходить. Сьогодні виноградники Віоньє займають в регіоні більше 1 200 га. В іншому регіоні, Вірджинія/Virginia, Віоньє вперше був висаджений місцевим піонером виноробства Деннісом Хортоном/Dennis Horton.
Велика частина виноградників Віоньє в Новій Зеландії припадає на регіони Хокс-Бей (де роблять як моносортове вино, так і асамбляжі в стилі Рони – з сортом Сіра) і Гісборн. Крім того, Віоньє вирощують в регіонах Вайхеке і Вайрарапа.
У Чилі ключовий регіон – долина Касабланка. Тут вина з Віоньє легші, ніж французькі і американські, і не такі в'язкі.
Віоньє досить універсальне, добре поєднується з цибулевим супом, гострим салатом з манго та кешью, різотто з гарбузом, піцою з грибами, суші, сашимі, морепродуктами (креветки, краби, лобстер), а також рибними (лосось, морській окунь, палтус) і м'ясними стравами (телятина, свинина, куряче м'ясо, індичка). Підійдуть сири: Конте, Брі, Грюйєр, Емменталь, свіжі козині сири, Гауда, Горгонзола. Вина ідеально доповнять страви марокканської, турецької та тайської кухні. Віоньє не боїться поєднань, якщо в стравах є: апельсинова або лимонна цедра, майоран, естрагон, свіжий кріп, шавлія, коріандр, лемонграсс, імбир, часник, духмяний перець, білий перець, шафран, куркума, насіння фенхелю, макадамія, кешью, мигдаль.